A L A P S Z A B Á L Y
I.
Általános rendelkezések
1. Az Egyesület neve: Újszentmargitai Gyermek Sportegyesület
Egyesület rövidített neve: ÚGYSE
2. Az Egyesület székhelye: 4065 Újszentmargita, Hunyadi u. 5.
3. Alapítási éve: 2010
4. Az Egyesület működési területe: Újszentmargita és környéke
5. Az Egyesület bélyegzője: téglalap alakú
Felirata: Újszentmargitai Gyermek Sportegyesület
4065 Újszentmargita Hunyadi u. 5.
Egyesület bankszámlaszáma, adószáma
II.
Az Egyesület célja, feladata és tevékenységi köre
1. Az Egyesület célja minden olyan tevékenység kezdeményezése, elősegítése, támogatása, amely a lakosság, csoportok, egyének, testi és lelki „egész”-ségét népszerűsíti, fejleszti, megőrzi.
2. Ennek keretében, az Egyesület elsődleges céljai:
- a rendszeres sportolás, versenyzés, a testedzés lehetőségeinek és szervezeti kereteinek biztosítása, az ilyen igények felkeltése;
- a közösségi élet kibontakoztatása;
- a tömegsportmozgalom, a mozgáskultúra fejlesztésének népszerűsítése;
- az egészséges életmódra és környezettudatosságra nevelés;
- hátrányos helyzetű és tehetséges gyermekek részére a sporttevékenység népszerűsítése;
- a természetjárás különböző ágazatainak gyakorlása, táborok szervezése;
- az amatőr sportolás, túrázás által további cél hazánk és a környező országok tájainak, kultúrájának, embereinek megismerése, a természetben való tájékozódás, a természet védelme, az egészség és a jó erőnlét fenntartásának ápolása;
- tartós kapcsolat keresése, kiépítése külföldi szervezetekkel, egymás szűkebb és tágabb környezetének, természeti értékeinek megismerése és megismertetése.
3. Az Egyesület a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. tv 26.§ c.) pontjában megjelölt közhasznú tevékenységek közül az alábbi közhasznú tevékenységeket
2
végzi:
2. egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, gyógyító-, egészségügyi rehabilitációs tevékenység;
4. nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés;
9. környezetvédelem;
10. gyermek- és ifjúságvédelem, gyermek- és ifjúsági érdekképviselet;
13. a magyarországi, nemzeti és etnikai kisebbségekkel valamint a határon túli magyarsággal kapcsolatos tevékenység;
14. sport, a munkaviszonyban és a polgári jogi jogviszony keretében megbízás alapján folytatott sporttevékenység kivételével.
4. Az egyesület alaptevékenysége, feladatai:
- labdarúgás - mint sportág - népszerűsítése,
- természetjáró klub működtetése,
- családi sportnapok szervezése,
- sportversenyek szervezése,
- egészségnapok szervezése,
- sporttáborok, úszótanfolyamok szervezése,
- környezetvédelmi napok megrendezése,
- túrák szervezése,
- települési kisebbségi önkormányzattal közös sportprogramok megvalósítása,
- a településen működő iskolával és határon túli magyar testvériskolájával közös sportprogramok szervezése, csereüdültetés.
5. Az Egyesület az 1989. évi II. törvény, valamint a sportról szóló 2004. évi I. törvény (Stv.) alapján önkormányzati elven működő társadalmi szervezet.
6. Az Egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független, és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.
7. Az Egyesület működésének, szolgáltatásainak és beszámolóinak nyilvánosságát a szórólapokon, Interneten a http://ugyse.hupont.hu és egyéb sajtótermékekben (Bendegúz – iskolaújság, Margita Krónika) való közzététel útján biztosítja.
8. Az Egyesület, mint közhasznú szervezet nem zárja ki, hogy tagjain kívül más is részesülhessen a közhasznú szolgáltatásaiból, a szervezet működése nyilvános.
9. Az Egyesület, mint közhasznú szervezet vállalkozási tevékenységet csak közhasznú céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végez, gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt a létesítő okiratában meghatározott tevékenységére fordítja.
10. Az Egyesület a sportról szóló 2004. évi I. törvény szerinti Sportegyesület.
11. Sportegyesület közgyűlését évente legalább egyszer össze kell hívni, amelyen meg kell tárgyalnia éves pénzügyi tervét, illetve az előző éves pénzügyi terv teljesítéséről szóló, a számvitelről szóló törvény rendelkezései szerint készített beszámolót.
Sporttal össze nem függő tevékenységet, valamint sporttevékenységével összefüggő
3
kereskedelmi tevékenységet (ideértve a sportegyesület vagyoni értékű jogainak hasznosítását is) csak kiegészítő tevékenységként folytathat. A sportlétesítmények használata, illetve működtetése - e rendelkezés alkalmazásában - a sportegyesület alaptevékenységének minősül.
12. A sportegyesület bírósági feloszlatása esetén a hitelezők kielégítése után fennmaradó vagyon állami tulajdonba kerül, és azt közérdekű sportcélra kell fordítani.
III.
Az Egyesület tagjai
1. A társadalmi szervezet ügyintéző és képviseleti szervének tagja az lehet, aki a közügyek gyakorlásától nincs eltiltva, és
- magyar állampolgár,
- a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvényben meghatározottak szerint a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkezik, vagy
- harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény hatálya alá tartozik, és bevándorolt vagy letelepedett jogállású, illetve tartózkodási engedéllyel rendelkezik.
2. A tagsági viszony keletkezése, megszűnése:
- az Egyesületbe való belépés illetve kilépés önkéntes,
- az Egyesületi tagság felvétellel keletkezik.
3. A felvételről az Elnökség nyílt szavazással egyszerű szótöbbséggel határoz, a tagfelvételt megtagadó határozat ellen a kérelmező 8 napon belül jogosult fellebbezni az Egyesület közgyűléséhez.
4. A tagokról nyilvántartást kell vezetni.
5. Az Egyesület tagjának tagsági viszonya megszűnik:
- a tag halálával,
- az Egyesület megszűnésével,
- kilépéssel,
- a tag kizárásával.
6. A tagok kizárása
Az Elnökség kizárhatja az egyesület tagjai közül azt a tagot, aki jelen alapszabály rendelkezéseit súlyosan megszegi, különösen, ha hat hónapon keresztül elmaradt a tagdíj megfizetésével.
A tagdíj megfizetésének elmulasztása miatt a tag csak akkor zárható ki, ha a legalább hat hónapos mulasztás elteltét követően az elnökség írásban - póthatáridő tűzésével és a jogkövetkezményekre, azaz a kizárásra történő figyelmeztetéssel – felszólította a tagdíjhátralék teljesítésére, mely felszólítás a póthatáridőn belül is eredménytelen maradt.
A kizárt tag a kizárást kimondó elsőfokú elnökségi határozat ellen, a kézbesítéstől számított 30 napon belül az Egyesület közgyűléséhez fellebbezéssel élhet.
4
A tag – a kilépésének az Elnökséghez benyújtott írásbeli bejelentésével – a tagsági viszonyát azonnali hatállyal megszüntetheti.
A tagsági viszony megszűnése nem mentesíti a tagot a tagsága idején keletkezett és tagsága időtartamára vonatkozó kötelezettségek teljesítése alól.
IV.
Tagsági jogok és kötelezettségek
1. A tagok jogai és kötelezettségei
Jogaik:
a) Az Egyesület közgyűlésén részt venni a határozatok meghozatalában.
b) Az Egyesület rendezvényein való részvétel.
c) Igénybe veheti az Egyesület által nyújtott kedvezményeket, szolgáltatásokat.
d) Minden tag választhat illetve választható az Egyesület ügyintéző és képviseleti szervébe, illetve tisztségeire azzal, hogy a kiskorú tag csak életkorának megfelelő (képviselettel nem járó) tisztségre választható.
Kötelezettségeik:
a) Az alapszabály betartása, az Egyesület szervei által hozott határozatokban foglaltak végrehajtása, az Egyesület céljának, szellemiségének, értékrendjének tiszteletben tartása.
b) A tagdíj rendszeres fizetése és az Egyesület vagyonának a megőrzése.
c) Sportszerű magatartás.
d) Sportolók esetében a hazai és nemzetközi versenyeken való legjobb tudás szerinti szereplés.
V.
Az Egyesület szervezete
1. Az Egyesület szervei:
a) Közgyűlés,
b) Elnökség,
c) Felügyelő Bizottság.
VI.
A Közgyűlés
1. Az Egyesület legfőbb szerve a Közgyűlés.
2. A Közgyűlés a tagok összessége, amely az Egyesületet érintő minden kérdésben dönthet.
3. A Közgyűlést az Elnökség hívja össze.
4. A Közgyűlés ülései nyilvánosak.
5
5. A Közgyűlésre minden tagot írásos meghívóval a hely, az időpont és a napirend közlésével kell meghívni úgy, hogy a meghívók elküldése és a Közgyűlés napja között legalább nyolc nap időköznek kell lennie.
6. Évente egyszer Közgyűlést kell tartani, és rendkívüli Közgyűlést kell tartani, akkor, ha a tagok egyharmada azt - a cél és az ok megjelölésével - igényli, vagy a tisztségviselők bármelyike azt szükségesnek tartja.
7. A Közgyűlés határozatképes, ha a tagok 50 % + 1 fő fele jelen van. Ha az eredeti időpontban megtartott Közgyűlés nem lenne határozatképes, a határozatképtelenség miatt megismételt Közgyűlés az eredeti napirendi pontokban a jelenlévők számára tekintet nélkül határozatképes, amely tényre azonban a tagok figyelmét a meghívóban fel kell hívni. Ha a határozatképtelenség miatt megismételt Közgyűlés nem az eredeti Közgyűlés időpontjával egyező napon kerül megtartásra, úgy a tagok részére új meghívót kell küldeni, melyben ismét tájékoztatni kell őket távolmaradásuk következményeiről.
8. A Közgyűlés - eltérő rendelkezés hiányában - határozatait egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza, szavazategyenlőség esetén az Elnök szavazata dönt. A Közgyűlés a tisztségviselőket (vezetőket) titkos szavazással választja meg.
9. A vezető szerv határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek közeli hozzátartozója [Ptk. 685. § b) pont], élettársa (a továbbiakban együtt: hozzátartozó) a határozat alapján
- kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy
- bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt. Nem minősül előnynek a közhasznú szervezet cél szerinti juttatásai keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás, illetve a társadalmi szervezet által tagjának, a tagsági jogviszony alapján nyújtott, létesítő okiratnak megfelelő cél szerinti juttatás.
10. Kizárólag a Közgyűlés hatáskörébe tartozik a tisztségviselők, ügyintéző és képviselő szervek megválasztása és éves beszámolójának elfogadása, az alapszabály jóváhagyása és módosítása, az évi költségvetés megállapítása és az egyesület más egyesülettel való egyesülésének, illetőleg feloszlásának a kimondása.
11. A Közgyűlés a közhasznúsági jelentés és az éves beszámoló elfogadásáról nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel határoz.
12. Az alapszabály módosításához, és az Egyesület feloszlásának (egyesülés, megszűnés) kimondásához a tagok összessége kétharmadának szavazata (minősített többség) szükséges.
13. A Közgyűlés döntéseit a döntés időpontját követő két héten belül írásban – igazolható módon – közli az érintettekkel valamint az Egyesület székhelyén kifüggeszti.
6
14. Az Egyesület működésével kapcsolatosan keletkezett iratokba az Egyesület székhelyén – az Egyesület képviselőjével előzetesen egyeztetett időpontban – bármely tag betekinthet, azokról saját költségére másolatot készíthet.
15. A Közgyűlés az Egyesület honlapján (http://ugyse.hupont.hu) nyilvánosságra hozza a működésről készült szakmai-pénzügyi beszámolót és a közhasznúsági jelentést.
16. A Közgyűlés üléseiről minden esetben jegyzőkönyv készül, amelyből megállapítható döntéseinek tartalma, időpontja, és hatálya, illetve a döntést támogatók és ellenzők számaránya, ha lehetséges, személye. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell a közgyűlésen elhangzott lényeges javaslatokat, valamint a hozott határozatokat. A jegyzőkönyvet a közgyűlés elnöke és a jegyzőkönyvvezető írja alá, és a két a közgyűlés elején megválasztott személy hitelesíti. A jegyzőkönyve, mint határozatok nyilvántartását szolgáló okiratot lefűzve és sorszámozva kell az Egyesület irata között megőrizni.
VII. Az Elnökség
1. Az Egyesület képviseletét a Közgyűlés által választott Elnök látja el. Az Elnök akadályoztatása esetén az Egyesület képviseletére a Közgyűlés által választott Elnökhelyettes teljes hatáskörben jogosult.
2. Az Elnökség tagjai a Közgyűlés által megválasztott elnök, elnökhelyettes, titkár és gazdasági vezető.
3. Az Elnökség tagjai feladatukat társadalmi munkában látják el.
4. A Közgyűlés az Elnökség tagjait 3 évre választja.
5. A közhasznú szervezet megszűntét követő két évig nem lehet más közhasznú szervezet vezető tisztségviselője az a személy, aki olyan közhasznú szervezetnél töltött be annak megszűntét megelőző két évben legalább egy évig – vezető tisztséget, amely az adózás rendjéről szóló törvény szerinti köztartozását nem egyenlítette ki.
6. A vezető tisztségviselő, illetve az ennek jelölt személy köteles valamennyi érintett közhasznú szervezetet előzetesen tájékoztatni arról, hogy ilyen tisztséget egyidejűleg más közhasznú szervezetnél is betölt.
7. Nem lehet vezető tisztségviselő az a személy, aki közügyek gyakorlásától eltiltó jogerős ítélet hatálya alatt áll.
8. Az Elnökségi ülését az Elnök hívja össze, az ülés helyéről, időpontjáról s a megtárgyalandó kérdésekről, napirendről – a előterjesztések megküldésével – legalább egy héttel korábban, írásban - értesíteni kell az Elnökség tagjait és a meghívottakat. Halaszthatatlanul sürgős esetben az Elnök rövidebb határidőt is megállapíthat.
7
9. Az Elnökségi ülések nyilvánosak.
10. A vezető szerv határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek közeli hozzátartozója [Ptk. 685. § b) pont], élettársa (a továbbiakban együtt: hozzátartozó) a határozat alapján
- kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy
- bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt. Nem minősül előnynek a közhasznú szervezet cél szerinti juttatásai keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás, illetve a társadalmi szervezet által tagjának, a tagsági jogviszony alapján nyújtott, létesítő okiratnak megfelelő cél szerinti juttatás.
11. Az Elnökség jogosult az Egyesületet terhelő kötelezettségek (szerződések) és illető jogok vállalásáról - a Közgyűlés ill. tagok felé beszámolási és tájékoztatási kötelezettség mellett - dönteni.
12. Az Elnökség minimum három tag jelenléte esetén határozatképes. Az Elnökség szükséghez képest - de legalább évente négyszer - tart ülést, melyet az Elnök hív össze. Bármely az Elnökség döntésében érdekelt egyéb személyt, szervezetet az ülésre lehetőség szerint meg kell hívni.
13. Az Elnökség ügyrendjét maga határozza meg. Döntéseit egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza, kivéve azokat az eseteket, ahol a jogszabály minősített többséget ír elő.
14. Az Elnök feladata:
- a Közgyűlést összehívhatja,
- a tagság pénzéről a kezelőket elszámoltatja,
- a kiadások számláit ellenőrzi,
- megbízólevél kiadása pénzügyek intézéséhez,
- harmadik személyekkel való szerződések megkötése,
- a tagság észrevételeit mindenkor figyelembe kell venni, a Közgyűlés határozatainak megfelelően kell az intézkedéseket megtennie,
- a tagságtól, illetve harmadik személyektől bármely címen befolyt összeg kezelését, illetve felhasználását ellenőriznie kell,
- az Egyesület tevékenysége során keletkezett dokumentációk ellenőrzése,
- az Elnök köteles mind a Közgyűlés, mind az Elnökség által hozott döntések nyilvántartását naprakészen vezetni,
- az Egyesület bankszámlája felett önállóan rendelkezik.
15. Az Elnökhelyettes feladata:
- az Elnök akadályoztatása esetén teljes hatáskörben helyettesítheti az elnököt,
- az Elnök három hónapot meghaladó akadályoztatása esetén azonban a teljes hatáskörű helyettesítéshez a Közgyűlés hozzájárulása is szükséges,
- az Elnök akadályoztatása esetén az Egyesület bankszámlája felett a Gazdasági vezetővel együttesen rendelkezik.
8
16. A Gazdaságvezető feladata:
- az Egyesület pénzállományának kezelése,
- a számlák kezelése és nyilvántartása,
- a pénztárkönyv vezetése,
- mindennemű visszaélési lehetőség gyanúja esetén az elnök értesítése,
- a számlák hitelességének ellenőrzése,
- az Elnök akadályoztatása esetén az Egyesület bankszámlája felett az Elnökhelyettessel együttesen rendelkezik.
17. Titkár feladatai:
- előkészíti a vezető szerv üléseit, biztosítja működését,
- gondoskodik a határozatok végrehajtásáról,
- azok nyilvántartását folyamatosan kezeli,
- biztosítja az Egyesület működése, beszámolói, szolgáltatásai igénybevétele, a Közgyűlés és Elnökség döntéseinek nyilvánosságát az Egyesület honlapján és az Egyesület székhelyén a hirdetőtáblára történő kifüggesztéssel.
18. A Elnökség üléseiről minden esetben jegyzőkönyv készül, amelyből megállapítható az Elnökség döntéseinek tartalma, időpontja, és hatálya, illetve a döntést támogatók és ellenzők számaránya, ha lehetséges, személye. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell a napirendet, a megjelentek felsorolását, az ülésen elhangzott lényeges észrevételeket, javaslatokat, illetőleg a hozott határozatokat. A jegyzőkönyvet, mint a határozatok nyilvántartását szolgáló okiratot lefűzve és sorszámozva kell az Egyesület iratait megőrizni. A jegyzőkönyvet aláírja az Elnökség jelenlévő minden tagja.
19. Az Elnökség határozatairól az érintett szerveket és személyeket írásban kell tájékoztatni valamint a határozatot az Egyesület székhelyén ki kell függeszteni.
20. Az Egyesület működésével kapcsolatosan keletkezett iratokba bárki betekinthet a Titkárral egyeztetett időpontban.
21. Az Egyesület működése, beszámolói, szolgáltatásai igénybevétele, a Közgyűlés és Elnökség döntéseinek nyilvánosságát az Egyesület honlapján (http://ugyse.hupont.hu) és az Egyesület székhelyén a hirdetőtáblára történő kifüggesztéssel biztosítja, melyről a Titkár gondoskodik.
VIII. Felügyelő Bizottság
1. A Közgyűlés a Sportegyesület gazdálkodásának és vagyonkezelésének ellenőrzésére 3 tagból álló Felügyelő Bizottságot választ, 4 évi időtartamra, amely az elnökét tagjai sorából megválaszthatja. A Felügyelő Bizottság tagjainak megválasztása során kötelezően érvényesülnie kell a 15.§-ban leírt korlátozásoknak.
2. Feladata a Sportegyesület törvényes, Alapszabály szerinti működésének és gazdálkodásának ellenőrzése. A Felügyelő Bizottság ügyrendjét maga állapítja meg,
9
amely nem lehet ellentétes az Alapszabállyal.
3. A Felügyelő Bizottság feladata különösen:
a) a Sportegyesület pénz- és vagyonkezelésének vizsgálata,
b) a társadalmi szervek gazdálkodására vonatkozó jogi szabályok és pénzügyi előírások betartásának ellenőrzése,
c) az éves mérleg felülvizsgálata és véleményezése,
d) a gazdálkodás szabályszerűségének, az előirányzott bevételek és kiadások teljesítésének évenkénti vizsgálata,
e) a bizonylati fegyelem betartásának ellenőrzése,
f) a Sportegyesület vagyonának megóvása érdekében szükséges intézkedések megtételének ellenőrzése.
4. A Felügyelő Bizottság szükség szerint, de legalább évente egyszer ülésezik, működésére az Elnökség működésének szabályait kell alkalmazni.
5. A Felügyelő Bizottság elnöke és tagjai más funkciót a Sportegyesületben nem tölthetnek be.
6. A Felügyelő Bizottság tagjait egyenlő jogok és azonos kötelezettségek illetik meg, így különösen: jogosult a Sportegyesület működését és gazdálkodását ellenőrizni, jelentést, tájékoztatást, illetve felvilágosítást kérni a Közgyűléstől, Elnökségtől, illetve Sportegyesület munkavállalóitól, az Sportegyesület könyveibe és irataiba betekinthet, azokat megvizsgálhatja. Jogszabálysértés vagy súlyos mulasztás esetén köteles a Közgyűlést tájékoztatni, és annak összehívását kezdeményezni.
7. A Felügyelő Bizottság tevékenységéről a Bizottság elnöke a Közgyűlésnek írásban köteles beszámolni.
8. A Felügyelő Bizottság tagjai tiszteletdíjban, illetve költségtérítésben részesülhetnek. A Felügyelő Bizottság tagjai megbízásukat az Alapszabályhoz csatolt nyilatkozatuk értelmében vállalják.
9. A Felügyelő Bizottság ülései nyilvánosak, üléseiről sorszámozott jegyzőkönyvet készít, határozatait ugyancsak sorszámozza. A jegyzőkönyv tartalmazza: az ülés helyét, idejét, a jelenlévő tagok, meghívott személyek és a jegyzőkönyvvezető nevét, a napirendet, a hozzászólásokat, az érdemi határozatokat és azok hatályát. A jegyzőkönyvet úgy kell vezetni, hogy abból az érdemi döntést támogatók és ellenzők számaránya megállapítható legyen. A Felügyelő Bizottság bármely tagja jogosult jegyzőkönyvbe foglaltatni – neve feltüntetése mellett – a döntésre leadott szavazatát. A jegyzőkönyvet a Felügyelő Bizottság ülésén résztvevő tagok aláírják.
10. A Felügyelő Bizottság határozatait egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza. A Felügyelő Bizottság ülése akkor határozatképes, ha mindhárom bizottsági tag jelen van.
11. Az Felügyelő Bizottság tevékenységét a bizottság elnöke irányítja, üléseit írásban, az ülés előtt 15 nappal összehívja, a napirendi pontok megküldésével.
10
12. Az 1997. évi CLVI. törvény 11. §-a alapján:
A felügyelő szerv ellenőrzi a közhasznú szervezet működését és gazdálkodását, melynek során a vezető tisztségviselőktől jelentést, tájékoztatást vagy felvilágosítást kérhet, továbbá a közhasznú szervezet könyveibe és irataiba betekinthet, azokat megvizsgálhatja.
A felügyelő szerv tagja a közhasznú szervezet vezető szervének ülésén tanácskozásain joggal részt vehet, illetve részt vesz, ha a jogszabály vagy a létesítő okirat így rendelkezik.
A felügyelő szerv köteles az intézkedésre jogosult vezető szervet tájékoztatni, és annak összehívását kezdeményezni, ha arról szerez tudomást, hogy
a) a szervezet működése során olyan jogszabálysértés vagy a szervezet érdekeit egyébként súlyosan sértő esemény (mulasztás) történt, amelynek megszüntetése vagy következményeinek elhárítása, illetve enyhítése az intézkedésre jogosult vezető szerv döntését teszi szükségessé;
b) a vezető tisztségviselők felelősségét megalapozó tény merült fel;
A. az intézkedésre jogosult vezető szervet a felügyelő szerv indítványára – annak megtételétől számított harminc napon belül – össze kell hívni, mely határidő eredménytelen eltelte esetén a vezető szerv összehívására a felügyelő szerv is jogosult;
B. ha az arra jogosult szerv a törvényes működés helyreállítása érdekében szükséges intézkedéseket nem teszi meg, a felügyelő szerv köteles haladéktalanul értesíteni a törvényességi felügyeletet ellátó szervet.
VIII.
Az Egyesület képviselete
1. Az Egyesület képviseletére az Elnök önállóan, az Elnök akadályoztatása esetén az Elnökhelyettes jogosult.
2. Az Egyesület bankszámlája feletti rendelkezésre az Elnöke önállóan, akadályoztatása esetén az Elnökhelyettes a Gazdasági vezetővel együttesen jogosult.
IX.
Az Egyesület vagyona, gazdálkodása
1. A tagok által befizetett tagdíjak, valamint minden, a közös célt szolgáló befizetés az Egyesület vagyonát képezi. Az Egyesület vagyona oszthatatlan. Az Egyesületi tagság bármilyen módon történő megszűnése esetén a tagot az Egyesület vagyonából semmilyen térítés nem illeti meg.
2. Az Egyesület a tagok által befizetett tagdíjakból a tagok önként vállalt egyéb juttatásaiból, illetőleg a külső támogatók által juttatott összegekkel gazdálkodik. Az Egyesület, gazdálkodása során nyereségre nem törekszik.
11
3. A tagdíj összegét, befizetésének módját a Közgyűlés határozza meg az alakulás évében fizetendő tagdíj kivételével. A tagok tagdíjbefizetéseiről az Elnökség a tagnyilvántartáshoz kapcsolódó nyilvántartást vezet.
4. A tagdíj mértéke évenként kerül megállapításra. A tagsági díj 3 600 Ft/fő/év. Az éves tagsági díj befizetése két egyenlő részletben történik, az első részlet (1800 Ft/fő) befizetésének határideje tárgy év január 15., a második részlet (1800 Ft/fő) befizetésének határideje tárgy év szeptember 15.
5. A tagsági díjakat az Egyesület elsősorban - fenntartási, - ügyviteli költségek, valamint az Egyesületet terhelő járadékok, és adók megfizetésére használja fel.
6. Az Egyesület éves költségvetés alapján gazdálkodik. Az Egyesület tartozásaiért saját vagyonával felel. A tagok azonban csak esedékes tagdíjbefizetésük mértékéig felelnek.
7. Az Egyesület működéséről a külön jogszabályok előírásai szerinti üzleti könyveket kell vezetni és azokat az üzletév végén le kell zárni. Az üzletév végével a képviselő az Egyesület gazdálkodásáról a közgyűlés számára mérleget, a gazdálkodás eredményéről vagyonkimutatást készít.
8. Az Egyesület céljának megvalósítása érdekében támogatókat keres, az elfogadott támogatást a lehető leghatékonyabban és legrövidebb időn belül az elérni kívánt cél támogatására, elősegítésére fordítja, az esetleges maradvány összegeket hasonló célok támogatására fordítja, rendezvényeket tart, melyek bevételeit a rendezvény céljában meghatározott körben használja fel.
X.
Az Egyesület megszűnése
1. Az Egyesület megszűnik, ha a Közgyűlés a feloszlását vagy más társadalmi szervvel való egyesülését kimondja.
2. Megszűnik továbbá az Egyesület, amennyiben az arra jogosult szerv feloszlatja, illetőleg megszűnését megállapítja.
3. Az Egyesület megszűnése esetén vagyonát elsődlegesen a hitelezők kielégítésére kell fordítani. A hitelezők kielégítése utáni vagyon felhasználásának módjáról a Közgyűlés dönt.
4. A közhasznú szervezet a közhasznú jogállásának megszűnésekor köteles esedékes köztartozásait rendezni, illetőleg közszolgáltatás ellátására irányuló szerződéséből eredő kötelezettségeit időarányosan teljesíteni.
12
XI.
Vegyes rendelkezések
1. Az Egyesület bírósági nyilvántartásba vétellel jön létre.
2. A jelen okiratban nem szabályozott kérdésekre egyrészt az egyesülésekről szóló 1989. évi II. tv. rendelkezései, másrészt a később meghozandó közgyűlési határozatok az irányadók.
Ezt az alapszabályt az Egyesület 2011. év február hó 03. napján megtartott közgyűlésen fogadta el.
Újszentmargita, 2011. február 3.
Bene Krisztián
elnök